Ve věku 96 let dnes zemřel čestný člen Českého veslařského svazu a čestný předseda oddílu veslování TJ Chemička Ústí nad Labem pan Jindřich Janus.

Od pěti let cvičil v Sokole. Za německé okupace se celá rodina přestěhovala z ústecké čtvrti Klíše do pražských Holešovic. V šestnácti letech dostal spolu s bratrem od táty docela kvalitní kánoi, na které při brázdění Vltavy trávil hodně času.

„K veslování jsem se dostal až v roce 1945, když jsme se vrátili do Ústí. Přitáhl mě k němu spolužák z průmyslovky. Jako aktivní veslař jsem však moc velké úspěchy neměl. Chyběli nám zkušení trenéři. Zpátky se sice vrátili i bývalí, předváleční členové veslařského klubu, ale ti působili spíš jako poradci. Neměli ani trenérskou kvalifikaci, jezdit nás přesto naučili,“ vzpomínal Jindřich Janus při oslavě svých devadesátých narozenin v roce 2015.

Hned po válce se mu hodně dařilo na párové čtyřce ve složení Janus, Ježek, Marek, Šmucr: „Jezdili jsme na dřevěné, plátové lodi. Na Labi jsme prakticky neměli konkurenci. V roce 1947 jsem však musel na vojnu, a po návratu to už nebylo ono. V jízdě na trenažéru je to nyní výsledkově mnohem lepší,“ usmíval se tehdy skromně.

V roce 1953 si udělal trenérskou licenci a věnoval se mládeži. Prvním trenérským úspěchem v témže roce byl dorostenecký titul na celostátním přeboru. Potom přišly úspěšné skifařky se zlatou aurou. Libuše Doležalová, Jana Psotová, Alena Postlová. Medailí byla plná nůše a on byl na vrcholu trenérské kariéry. Lehké váhy Lenka Pavlovská a Klára Janáková přivezly po letech další republikové tituly.

I po devadesátce dojížděl skoro každý den do Vaňova za každého počasí, aby pokořil svých osm kilometrů na veslařském trenažéru. Ještě v roce 2014 navesloval přes tisíc kilometrů, na republikových soutěžích ve své věkové kategorii neměl soupeře, bojoval sám s časem a rekordy. V roce 2015 absolvoval svůj poslední závod na párové čtyřce v Třeboni.

Jménem oddílu veslování TJ Chemička Ústí nad Labem bychom rádi touto cestou vyjádřili upřímnou soustrast rodině a nejbližším přátelům Jindry.